-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Fler betaltjänster i Iphone
Apple erbjuder EU att öppna upp NFC
Återstår dock att se om EU går med på vad Apple erbjuder i fråga om att öppna upp för betaltjänster.
I december rapporterades det att Apple skulle erbjuda EU att erbjuda sin NFC-teknik i Iphone för att öppna upp för konkurrerande betaltjänster.
Nu har Apple presenterat en rad förslag till EU angående att genomföra en rad förändringar för att slippa vad EU har ansett vara konkurrenshämmande fördelar. Det omfattar bland annat att öppna upp NFC för konkurrerande digitala plånböcker samt erbjuda ett kostnadsfritt tillhandahålla ett API för dessa tjänster. Användare ska dessutom kunna välja vilket digital plånbok man vill använda som standard. Man tänker även lägga till en funktion så att oberoende experter ska kunna göra granskningar i de fall som Apple beslutar att neka tillgång till NFC-inmatning.
Apple har även erbjudit sig att följa dessa åtaganden i tio år om EU godkänner dem. EU har ännu inte beslutat om man ska acceptera Apples förslag.