-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Trögsålt
Apple halverar Iphone 5c-produktionen
Det verkar inte gå så bra för Apples billigare modell av Iphone som företaget hade hoppats på.
Det har ryktats om att de kombinerade försäljningssiffrorna för Apples båda Iphone-modeller mest bygger på hur bra Iphone 5s har sålt, medan det går trögare för Iphone 5c. Det bekräftades närmast när vi köpte våra enheter och försäljaren blev väldigt glad över att någon verkade intressera sig för den billigare modellen över huvud taget.
Nu rapporterar den kinesiska sajten C-technology att Apple tvingas halvera produktionen av Iphone 5c till följd av bristande försäljning. Enligt källan ska tidigare order på 300 000 enheter per dag ha sänkts till 150 000 enheter. Just den kinesiska marknaden ska vara ett stort problem, där den lite ljusskygga andrahandsförsäljningen tydligen erbjuder Iphone 5c för ett lägre pris än Apple.
Samma försäljningskanal har däremot inga problem att göra sig av med den guldfärgade modellen av Iphone 5s, som enligt uppgift går för närmare 11 000 kronor i vissa fall.