-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Masimo vann patenttvisten
Apple Watch säljstoppad i USA - Apple försöker nu kringgå patentdom

Försäljningen av Watch Series 9 och Ultra 2 stoppas av Apple i USA.
Det handlar om en långvarig dispyt mellan Apple och medicinteknikföretaget Masimo angående den sensorteknik som Apple Watch använder för syremätning i blodet. Nu har US International Trade Commission (ITC) slagit fast att Apple Watch gör intrång i Masimos patent, och ITC har nu utfärdat ett beslut som kan förbjuda Apple att importera Apple Watch i USA. Därmed bekräftar man domen från i januari, då man även där kom fram till att Apple gjorde intrång i Masimos patent.
Apple säger att ITC:s förbud endast påverkar försäljningen av Apple Watch Series 9 och Apple Watch Ultra 2 eftersom dessa enheter har funktioner för att mäta syrehalten i blodet. Den enklare Apple Watch SE, som saknar denna sensor, påverkas inte och kommer att finnas kvar till försäljning.
Apple meddelar att man kommer att överklaga domen.
Uppdatering
En talesperson för Apple har talat med publikationen Bloomberg och sagt att man arbetar med att förändra algoritmen för syremätning, och att man mjukvarumässigt ska kunna kringgå ITC:s beslut. Masimo säger däremot att det inte är tillräckligt att ändra mjukvaran, utan att det är själva hårdvaran som behöver förändras.