-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Prime
Asus Transformer med Tegra 3 lanserad
Den utlovade Tegra 3-versionen av Asus Eee Pad Transformer har nu lanserats. Utöver att ha en kraftfull processor är den också ovanligt tunn.
För en månad sedan bekräftade Asus att man hade en ny version av Eee Pad Transformer på gång och nu är den officiellt lanserad. Modellnamnet har fått tillägget Prime för att skilja den från sin föregångare. Under skalet är det den nya processorn som utgör den största skillnaden. Även den här gången är det Nvidia som är leverantör, men nu har Asus satsat på den fyrkärniga Tegra 3 istället för föregångarens Tegra 2.
Även skärmen hör till det som har förbättrats. Den nya skärmen är av typen Super IPS+ och enligt Asus ska den vara mera ljusstark och fungera bättre utomhus.
Plattan har också fått en mera slimmad design och har numera en tjocklek på 8,3 millimeter, vilket innebär att den blivit 4,7 millimeter tunnare. Men då ska man tänka på att det är tjockleken hos själva surfplattan. Väljer man att ansluta plattan till det medföljande tangentbordet ökar tjockleken.
På Asus i Sverige har man idag inget besked om när den ska börja säljas på den svenska marknaden eller vad den kommer att kosta. Beroende på när den börjar säljas kommer plattan att ha version 3.2 eller 4.0 av Android.