-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
Förhindrar olyckor
Badhus inför skärmförbud

Två kommuner inför skärmförbud på sina badhus för att förhindra olyckor.
Det är Åmål och Säffle kommun som förbjuder användning av “skärmar” på kommunala badhus, alltså mobil, platta eller liknande apparat. Det rapporterar SVT och förbudet ska ha tagits fram av två skäl, säkerhet och integritet.
– Vi vill dels säkra integriteten i våra omklädningsrum, men det primära är att ha en hög säkerhet och att vi inte får några tillbud, säger Viktor Weiberg, sim- och idrottshallschef för de två grannkommunerna till SVT.
Just när det gäller säkerheten ska ett skärmförbud förhoppningsvis leda till att föräldrarna har bättre uppsyn över sina barn i badhuset, vilket ska leda till färre olyckor.
– Vissa kan hävda att det skulle vara samma effekt om du läser en bok eller tidning. Kanske är det så för vissa, men min uppfattning är att mobilen kräver högre uppmärksamhet. Du fastnar i högre utsträckning i ett instagramflöde än i en bok, menar Viktor Weiberg.
De två kommunerna är inte först med ett skärmförbud i Sverige, utan ett par andra kommuner i landet har gjort samma sak just för att förhindra drunkningsolyckor.