-
PLUS
Så vattentät är din mobil
-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
Lansering dröjer
Buggar gör att Android Wear 2.0 försenas
Den som väntar på Android Wear 2.0 får vänta ett tag till. Detta då Google upptäckt buggar i operativsystemet i samband med sluttesterna.
Google har hittills bara rullat ut Android Wear 2.0 till tre smartwatch-enheter. Den nya versionen av IT-jättens operativsystem för wearable tech-enheter kommer med andra ord att dröja, något som Google nu medger har att göra med att man hittat buggar i det. Det är i de sista testerna av operativsystemet som buggarna uppdagats, och nu vill Google inte specificera när en bredare utrullning kan komma att ske.
Omfattningen oklar
Det är oklart vilka typer av buggar det handlar om, liksom huruvida de bara drabbar vissa enheter eller samtliga.
De enheter som hittills fått Android Wear 2.0 är Fossil Q Founder, Casio Smart Outdoor Watch WSD-F10 och Tag Heuer Connected. Det här är den andra stora förseningen som drabbar Android Wear 2.0, som ursprungligen var tänkt att släppas redan i slutet av förra året.