-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
Mini
CES: Earin släpper nytt

Svenska Earin kommer med nyheter på CES-mässan.
Malmöbaserade Earin var tidiga ute med ”helt trådlösa trådlösa hörlurar”, det vill säga in ear-pluggar som både saknar sladd till telefonen och mellan respektive hörlurar. Efter en framgångsrik Kickstarterkampanj och efterföljande säljstart är Earin tillbaka med en ny modell av sina helt trådlösa lurar.
Earin M-2 har först och främst en uppdaterad ”skandinavisk” design. För styrning, besvarande av samtal och liknande har de utvecklat ett helt nytt touchgränssnitt för att det hela ska bli så smidigt som möjligt. Med den pyttiga designen blir såklart inte batteritiden något i marathonklass, men de ska i alla fall mäkta med tre timmar innan de behöver laddas i batteridockan, som ger totalt 12 timmars användning.
Någon prisuppgift finns inte i dagsläget, men då de ska släppas sent under första kvartalet i år lär en sådan inte vara långt borta.