-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Hälsa i låda
CES: Under Armour Healthbox ger helhetskoll

Varför släppa en futtig stegräknare när du kan langa på en hel låda fylld med prylar?
Gillar du under Armour och har en sådär 4000 spänn till övers? Då är Healthbox grejen för dig. Efter att ha shoppat upp sig på hälsoappar som Endomondo, Myfitnesspal och Mapmyfitness var det många som funderade på varför Under Armour, som ändå gör kläder, inte hoppade på träningsprylar i stort. Efter rykten och falska lanseringar med såväl HTC Grip som en HTC-utvecklad personvåg kommer nu svaret.
Istället för att släppa en enskild pryl vill Under Armour ta ett helhetsgrepp om det hela med HealthBox. I lådan för 400 dollar hittar du ett styck aktivitetsarmband, en personvåg och ett pulsband. Samtliga prylar kopplar upp sig mot Under Armours egen app Record, men den pratar givetvis väldigt gärna med de tre andra tjänsterna företaget numera äger.
Både armbandet och vågen ska vara utvecklade av HTC, så för de som undrar vad som blev av det samarbetet har ni svaret. Hur det ser ut med en svensk release av det hela är dock oklart i dagsläget.


