-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Enklare och snabbare uppdateringar
Samsung Galaxy-mobiler får snabbare uppdateringar i Europa

En förändring i Samsungs hantering av uppdateringar kan ge snabbare uppdateringar.
Samsung arbetar med att genomföra förändringar i sitt sätt att distribuera operativsystemsuppdateringar, vilket kommer att leda till att företaget kommer att kunna släppa uppdateringar snabbare än tidigare i Europa. Den nya distributionen började i själva verket i och med lanseringen av Galaxy A52, men ska nu börja användas på flera modeller.
Tidigare har uppdateringar av firmware varit bundna till en så kallad Country Specific Code (CSC), vilket har inneburit att alla länder har haft sin specifika CSC. Från och med Galaxy A52 och därefter Galaxy Z Flip 3 och Z Fold 3, så har hela Europa haft en gemensam så kallad EUX-kod. I praktiken betyder det att hela Europa kan använda samma uppdatering, istället för att alla länder ska ha sin specifika version.
Eventuellt kan förändringen bli genomförd enbart för nya och kommande modeller som Galaxy S22, A53, A33 och A13.
Att använda samma firmware för hela Europa medför inte enbart möjligheten att snabba upp distributionen, utan kan även göra det möjligt att genomföra större betatestningar då hela Europa kan använda samma version av betaprogramvaran.