-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Längre kontrolltid
Google flaggar för längre kontrolltider av nya appar

De appar som vill in i Google Play men som kräver manuell kontroll kommer nu att få vänta längre på denna kontroll. Det meddelar Google.
För ett tag sedan meddelade Google att en kontroll av nya appar för Google Play skulle kunna komma att ta längre tid än tidigare. Då meddelade man att det kunde ta upp till tre dagar och sju dagar eller längre under speciella omständigheter. Nu har Google tydligen kommit till de speciella omständigheterna då de nu meddelar att det kan ta upp till sju dagar, eller mer, att få appar kontrollerade.
Bakgrunden är så klart situationen med coronaviruset. I USA har Google uppmanat all personal att arbeta hemifrån. Det gör att saker kommer att ta längre tid.
Vanligen är det främst appar som riktar sig mot barn som brukar kontrolleras extra noggrant, men sedan en tid tillbaka har Google sagt att de även kommer att kontrollera appar som kräver att få veta platsinformation.
Vi kan nog vänta oss att det här kommer att pågå så länge pandemin är ett världsproblem.