-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
Längre kontrolltid
Google flaggar för längre kontrolltider av nya appar
De appar som vill in i Google Play men som kräver manuell kontroll kommer nu att få vänta längre på denna kontroll. Det meddelar Google.
För ett tag sedan meddelade Google att en kontroll av nya appar för Google Play skulle kunna komma att ta längre tid än tidigare. Då meddelade man att det kunde ta upp till tre dagar och sju dagar eller längre under speciella omständigheter. Nu har Google tydligen kommit till de speciella omständigheterna då de nu meddelar att det kan ta upp till sju dagar, eller mer, att få appar kontrollerade.
Bakgrunden är så klart situationen med coronaviruset. I USA har Google uppmanat all personal att arbeta hemifrån. Det gör att saker kommer att ta längre tid.
Vanligen är det främst appar som riktar sig mot barn som brukar kontrolleras extra noggrant, men sedan en tid tillbaka har Google sagt att de även kommer att kontrollera appar som kräver att få veta platsinformation.
Vi kan nog vänta oss att det här kommer att pågå så länge pandemin är ett världsproblem.
