-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Generativ AI
Inbyggd AI i kommande MediaTek-processor
Ny Dimensity-krets ska få generativ AIgenom ett samarbete med Meta.
Generativ AI är en teknik för artificiell intelligens som på egen hand kan skapa nytt innehåll som text, bilder, musik, ljud, kod eller videoklipp som liknar men är unika från de ursprungliga. Man skulle kunna säga att generativ AI ger datorer förmågan att bli kreativa.
Nu meddelar MediaTek att man i ett samarbete med Meta kommer att bygga in generativ AI i sin nästa Dimensity-plattform. Processor kommer att integrera Metas språkmodell Llama 2, vilket gör att generativa AI-applikationer kan fungera helt på enheten utan att behöva gå via molnet.
Enligt MediaTek kommer inbyggd generativ AI bland annat att medföra "sömlös prestanda, större integritet, bättre säkerhet och tillförlitlighet, lägre latens, möjlighet att arbeta i områden med liten eller ingen anslutning och lägre driftskostnader".
Man nämner inte vilken Dimensity det handlar om utan bara att det är nästa generation flaggskeppsprocessor som kommer senare i år, men sannolikt handlar det som Dimensity 9300 som troligtvis kommer att lanseras i november. De första enheterna med den nya processorn förväntas dyka upp före årsskiftet.