-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
Kaxigt påstående
”Iwatch kommer döda Schweiz klockindustri”

Iwatch kommer innebära samma sak för schweiziskt klockmakande som Iphone gjorde för Blackberry, ska ett toppnamn på Apple ha sagt.
Citatet i fråga är kanske lite mycket åt hållet ”men han sa det, jag lovar”, men vi låter det gå för den här gången. New York Times ska ha snackat med en designer på Apple, som givetvis inte vill nämnas vid namn, och ha fått höra en del om hur det är att jobba med Jonathan Ive på Apple. Specifikt ska det röra chefsdesignerns syn på Apples smarta klocka och vad den kommer att innebära för världen.
Ive ska, internt, ha skrutit om hur cool han tyckte att Iwatch var och att Schweiz kommer få stora problem. Med Schweiz menas såklart inte landet i sig, utan den schweiziska urmakartraditionen som enligt Ive ska få svårt att klara sig efter att Iwatch lanserats.
Stora ord minsann. Kan Apple vända upp och ner på den förhållandevis unga marknaden för smarta klockor redan nu eller blir det bara en klocka i mängden?