-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
Samsung och Google i samarbete – alla inbjudna
Jätteuppdatering till Wear OS: Utvecklat tillsammans med Samsung

Samsung och Google kombinerar Tizen och Wear OS till en ny gemensam plattform.
Det är Samsung och Google som tillsammans utvecklat det gemensamma systemet, men det nya Wear OS är tillgängligt även för alla andra tillverkare. Bland fördelarna nämns betydligt snabbare appstarter, betydligt bättre batteritid och en hälsotjänst utvecklad av numera Google-ägda Fitbit.
Under presentationen fick vi bekräftat att Samsungs kommande Galaxy Watch kommer att använda det här nya systemet. Givetvis så kommer Googles egna tjänster vara tillgängliga i nya Wear OS och det blir också Google Play som fungerar som appbutik. Det här gör att du till exempel kan använda appar som Youtube Music, Spotify, Google Pay och annat.

Spotify och Calm var några av de få appar som visades upp under presentationen men en rad andra appar seglade också förbi. Några riktigt tydliga exempel på hur systemet faktiskt ter sig i praktiken fick vi dock inte.
För den som redan idag har en smartklocka från Samsung meddelar Samsung att de kommer utveckla och erbjuda mjukvaruuppdateringar i tre år från respektive produkts lansering. Det talas dock inte om att befintliga klockor på något sätt ska kunna uppgraderas till det nya systemet, som tycks baseras framförallt på det befintliga Wear OS med de förbättringar som vi nämnt ovan, främst kring prestanda och batteritid.