-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Förväntas dyka upp i mars
Läcka påstås avslöja detaljer om Huaweis kommande P30 och P30 Pro
Huawei kommer med största sannolikhet att släppa sina nya P30- och P30 Pro-modeller någon gång i mars. Och nu har en mängd uppgifter om telefonerna läckt ut.
Huawei har onekligen ett tufft uppdrag framför sig. Att följa upp den utmärkta P20-serien och den ännu bättre Mate 20-serien med ett nytt flaggskepp är ingen enkel match. Men stora skärmar, imponerande kameraspecifikationer och massor av arbetsminne låter onekligen som ett vinnande koncept. Och det är precis vad P30 och P30 Pro kommer att bjuda på, om man får tro uppgifterna i den läcka som nu publicerats.
Liknar Mate 20 Pro
P30 Pro kommer precis som föregångaren P20 Pro att begåvas med en OLED-skärm. Men den här gången ska den ha böjda skärmkanter precis som på Mate 20 Pro, och dessutom ska skärmstorleken ligga på hela 6,5 tum. Telefonen ska även ha samma yttermått som just Mate 20 Pro. Än mer intressant är att även den enklare P30 kommer att få OLED-skärm, enligt uppgifterna. Skärmstorleken uppges landa på 6,1 tum. Tidigare har Huawei försett de enklare varianterna med LCD-skärmar.
Ännu bättre kameror
På kamerasidan sägs P30 Pro få hela fyra kameror på bakstycket, och dessutom ska den få klart förbättrad prestanda när det gäller foton vid dunkla förhållanden. P30 sägs få samma kamerakonfiguration som Mate 20 Pro. Båda enheterna förväntas komma med Huaweis Kirin 980-chipp. P30 sägs få 8 GB arbetsminne, medan P30 Pro påstås få hela 12 GB. Några uppgifter kring den interna lagringskapaciteten förekommer däremot inte i läckan. Ett offentliggörande av telefonerna kommer sannolikt först efter MWC, men man vet aldrig. Kanske får vi veta mer redan tidigare.