-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
LG visar nytt
LG visar nya Velvet i teaservideo

LGs kommande mobiltelefon Velvet kommer att ha lite enklare komponenter och därför kommer den att få lite billigare pris.
LG har avslöjat sin kommande Velvet i en liten video som lanserats för att skapa snack kring den nya telefonen. Så speciellt mycket kring vilka specifikationer den kommer att ha avslöjas dock inte. Det som är känt är däremot att den kommer att ha ett Snapdragon 765G, alltså inte det senaste 865 som många av toppmodellerna har. Det här innebär att Velvet kommer att vara billigare än många toppmodeller och den kommer heller inte ha samma fräsiga specifikationer, men troligtvis kommer den att vara fullt tillräckligt för de allra flesta.
Velvet innebär att LG bryter traditionen att lansera en ny telefon i sin G-serie som nu tycks ha gått i graven. Frågan är om Velvet kommer att vara tillräcklig för att vända LG:s trend de senaste åren, som inte varit på väg uppåt. Utan snarare åt andra hållet, i alla fall sett till ekonomin på mobiltelefonavdelningen.