-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Att köpa nu
Nu finns Ipad Mini med Retinaskärm
Det sades från början att Ipad Mini med Retinaskärm skulle säljas under november och nu har Apple just öppnat försäljningen av plattan i sin svenska webbutik.
Ipad Mini finns nu att köpa i Apples webbutik och för den som bestämmer sig idag så är leveranstiden angiven till mellan 5 och 10 dagar. Nya Ipad Mini med Retinaskärm kostar från 3 495 kronor för modellen med 16 GB och wifi medan den dyraste som har simkortplats och 128 GB i lagringsutrymme kostar 7395 kr. Alla modellerna har samma leveranstid, alltså de uppgivna 5-10 dagarna.
Till nyheterna i Ipad Mini med Retinaskärm hör förutom skärmen då även A7-chipet vi känner igen från Iphone 5S och från Ipad Air, något som ger enheten 64-bitars processorarkitektur. När det gäller uppkopplingen så har Ipad Mini med Retinaskärm precis som Iphone 5S det utökade frekvensstödet för 4G/LTE, vilket gör att den fungerar på alla svenska 4G-nät.
Ipad Mini med Retinaskärm lanserades den 22 oktober samtidigt som nya Ipad Air Mobil testat, men levereras alltså till kunder först nu. Den gamla versionen av Ipad Mini med lägre skärmupplösning och mer begränsat 4G-frekvensstöd säljs även framöver och då till ett pris från 2595 kr.