-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
Miss i Javascript-motorn
Ny säkerhetslucka upptäckt i Chrome
Hackare kan ta full kontroll över din Androidtelefon genom att utnyttja en lucka i säkerheten hos Chrome, varnar experter.
Den nya säkerhetsmissen i Chrome har upptäckts av analytikern Guang Gong på säkerhetsföretaget Quihoo 360, och presenterades nyligen på PacSec-konferensen i Tokyo.
I korthet handlar det om en lucka hos Javascript v8-motorn som används i Googles mobila webbläsare. Hackare och andra illasinnade kan sedan dra nytta av svagheten för att genomföra en fjärrstyrd injektion av arbiträra kommandon när ovetande användare surfar in på en webbsida som skurkarna har satt upp.
I sin demonstration använde Gong en Nexus 6, men enligt en representant från PacSec kan i stort sett alla Android-enheter med den senaste versionen av Chrome installerad vara utsatt för risk.
Buggen har rapporterats till Google, som ännu inte har lämnat någon kommentar om planerade åtgärder, skriver The Register.