-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
Oväsen, färg och positionering
Ny svensk självförsvarsspray larmar även via mobilapp

Svenska Plegium släpper försvarsspray med app-stöd.
Olika typer av spray som används för självförsvar har funnits länge. Nu har det svenska företaget Plegium vidareutvecklat konceptet med vad man kallar en smart försvarsspray, där det smarta är att sprayflaskan kan kopplas till en app i mobiltelefonen. Om sprayflaskan behöver användas kommer appen att skicka ut ett meddelande till upp till fem förprogrammerade personer och berättar då att flaskan har ”utlösts”, vems flaska det är, en kartposition med koordinater för var den har använts samt ringer upp personerna så att de finns med på telefon.
Själva sprayen består av en kraftigt ögonirriterande mentolspray som dessutom innehåller både röd färg och UV-färg för att distrahera och potentiellt även identifiera en angripare. Själva flaskan innehåller även en inbyggd siren på 130 db och en strobelampa, där bägge aktiveras när flaskan används.
Plegiums smarta försvarsspray fungerar med Ios och Android, kostar 400 kronor för en flaska och dess inbyggda batteri ska hålla i fyra år.