-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Lanseras inom kort
Nya bilder visar Samsung Galaxy Alpha
Samsungs nya metallinramande 4,8-tumsmobil har fångats på nyläckta bilder.
Samsung tros ligga i startgroparna för att lansera mobilen Galaxy Alpha, enligt uppgifter som tidigare cirkulerat bland annat i tyska medier. Enligt All about Samsung är en lansering av Samsungs nya 4,8-tumsmobil att vänta på onsdag den 13 augusti, det vill säga nästa vecka.
Redan nu har dock bilder på vad som ska vara den kommande metallinramade telefonen börjat läcka ut på nätet. På kinesiska mikrobloggsajten Weibo visas mobilen upp och av bilderna att döma ser det ut som om uppgifterna om metallinramning verkar stämma.
Några officiella besked om telefonen har Samsung, som också tros vara på gång med en Note 4-enhet för lansering på IFA-mässan i Berlin nästa månad, dock inte lämnat ännu.
Av tidigare läckta benchmark-resultat för den kommande Galaxy Alpha-enheten framgår dock att den ska vara försedd med 2 gigabyte arbetsminne, 32 gigabyte internt lagringsutrymme,en åttakärnig Exynos 5433-processor samt en grafikprocessor av modell Mali-T628. Kameran tros leverera 12 megapixlar i upplösning.
