-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
Samlar på användardata
Nya spionappar i Ios upptäckt

Ett kinesiskt reklamföretag har kommit runt behörigheterna i Ios och fått tillgång till privat användardata, vilket väcker frågor om säkerheten i Ios.
Ett par veckor efter en liknande incident har det upptäckts att ännu ett företag lyckats installera appar som spionerar på användarna i Ios. Apparna har tagit sig förbi Apples granskning och samlar bland annat in privata epostadresser och identifieringsinformation om telefonen.
Risken att någon som läser detta har råkat ut för det är liten, det är den kinesiska reklamförmedlaren Youmi som lyckats göra ett SDK som samlar in privat användardata, och de 256 appar med mer än en miljon nedladdningar som upptäckts som använder det är också kinesiska.
Apple har också reagerat och vidtagit åtgärder mot samtliga appar som nu försvunnit från Appstore. Men det väcker frågor om det finns andra företag som utnyttjar samma lucka, och som ännu inte upptäckts.