-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Bara för S4
Qualcomm släpper Snapdragon-verktyg

En uppsättning utvecklarverktyg ska göra det möjligt att skapa appar som är optimerade för en särskild Qualcomm-processor.
Med Qualcomms utvecklarverktyg ska utvecklare kunna dra maximal nytta av Snapdragon-processor i mobiltelefoner. Den version av det så kallade SDK:t som nu släpps är bara avsedd för Qualcomms Snapdragon S4 MSM8960-chip som bland annat finns i vissa versioner av Samsung Galaxy S3 och HTC One S. I takt med att man släpper mer avancerade modeller i Snapdragon-serien ska även dessa bli åtkomliga via verktygen.
Det är en tidig version av SDK:t som nu kan laddas ner från Qualcomms sajt och den ger tillgång till ett tiotal funktioner som byggts in i S4-chipet. Flera av dessa handlar om att fotofunktioner för att automatiskt ta en bild när personerna framför kameran ler, tittar in i kameran och/eller inte blinkar. Det finns även funktioner för att förbättra ljudet vid samtal eller videochattar och funktioner för positionering inomhus.
Om man skapar eller anpassar sina appar med hjälp av Qualcomms verktyg ska appen själv kunna avgöra om den körs i en mobil med rätt processor och då kunna aktivera funktioner som annars inte är tillgängliga för användaren.