-
PLUS
Krönika: Kompakt och lätt går alltid först
-
PLUS
Så vattentät är din mobil
-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
30 timmars användning innan laddning
Samsung Galaxy Buds FE – Billigare headset med brusreducering
Precis som resten av FE-serien ska nya headsetet ge de viktigaste funktionerna till ett lägre pris och därmed bli tillgängligt för fler.
Samsungs nya headset Galaxy Buds FE tar flera av egenskaperna från dyrare headset och kombinerar med lång batteritid och lägre pris. Headsetet börjar säljas idag, och priset är satt till 1400 kronor.
Bland funktionerna som listas finns aktiv brusreducering, AI-förbättrat samtalsljud för att få bort oönskat bakgrundsljud och Samsung själva påstår att ljudet i lurarna när du lyssnar på musik ska vara djupt och fylligt. Batteritiden är 6 timmar med brusreduceringen aktiv eller 8,5 om du lyssnar utan. Räknar vi med batteritiden i etuiet så kan du få ut totalt 21 timmars lyssning med brusreducering eller 30 timmar utan.
Headsetet kommer i två olika färger, svart eller vitt, och levereras med tre olika par öronproppar i olika storlekar samt gummivingar för anpassad passform.