-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
30 timmars användning innan laddning
Samsung Galaxy Buds FE – Billigare headset med brusreducering
Precis som resten av FE-serien ska nya headsetet ge de viktigaste funktionerna till ett lägre pris och därmed bli tillgängligt för fler.
Samsungs nya headset Galaxy Buds FE tar flera av egenskaperna från dyrare headset och kombinerar med lång batteritid och lägre pris. Headsetet börjar säljas idag, och priset är satt till 1400 kronor.
Bland funktionerna som listas finns aktiv brusreducering, AI-förbättrat samtalsljud för att få bort oönskat bakgrundsljud och Samsung själva påstår att ljudet i lurarna när du lyssnar på musik ska vara djupt och fylligt. Batteritiden är 6 timmar med brusreduceringen aktiv eller 8,5 om du lyssnar utan. Räknar vi med batteritiden i etuiet så kan du få ut totalt 21 timmars lyssning med brusreducering eller 30 timmar utan.
Headsetet kommer i två olika färger, svart eller vitt, och levereras med tre olika par öronproppar i olika storlekar samt gummivingar för anpassad passform.