-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Säkerhetsexperter varnar
Skadlig kod lurar Android-användare att abonnera på betaltjänster

Säkerhetsexperter från cybersäkerhetsfirman McAfee går nu ut och varnar för att en typ av skadlig kod som lurar Android-användare att abonnera på betaltjänster har gjort comeback.
Det ska enligt McAfee vara ett gäng cyberkriminella hemmahörande i Kazakstan och Malaysia som ligger bakom den skadliga kod som döljs i till synes harmlösa appar. Gruppen kallas Asia Hit Group och har varit på tapeten förr med samma skadliga kod, som man nu försett med ny kostym och lyckats prångla in i Googles Playbutik. Koden kallas ”Sonvpay.C” och finns företrädesvis i appar för bland annat QR-scanning och ringsignaler.
Svårupptäckt
Väl installerad på användarens telefon kommer den efter en tid att skicka en falsk notifiering om att appen behöver uppdateras. Men i själva verket handlar det om en maskerad knapp som ansluter användaren till ett kostsamt abonnemang. Apparna som bär på koden ska ha härjat sedan i januari 2018 och McAfee uppskattar att hackergruppen bakom koden har dragit in uppåt 1,2 miljoner kronor från intet ont anande Android-användare. Det finns en fullständig lista över de appar som man hittills hittat som innehåller den skadliga koden hos McAfee.