-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
Tidigare än väntat
Snapdragon 845 kan presenteras redan i december
Qualcomms nya toppchipp kan visas upp redan om en dryg månad, om färska uppgifter som läckt ut via Weibo stämmer.
Det råder väl inte något större tvivel kring att Qualcomm lär behålla sin position som den ledande leverantören av mobilchipp även nästa år. Snapdragon 835-dominansen i high end-segmentet lär dock under 2018 bli en Snapdragon 845-dominans. Och om vi får tro uppgifter som nu cirkulerar på det kinesiska sociala nätverket Weibo, så kommer det nya toppchippet att visas upp redan i början av december.
Föga är känt
De ännu obekräftade uppgifterna gör gällande att Qualcomm kommer att offentliggöra chippet i samband med sin konferens Snapdragon Technology Summit på Hawaii, som genomförs i Maui mellan den 4 och 8 december. Snapdragon 835 offentliggjordes först på CES-mässan 2017. Men det ska alltså inte vara planen den här gången. En av anledningarna ska vara att Samsungs kommande flaggskepp Galaxy S9 – som enligt tidigare uppgifter har första tjing på chippet – kommer att släppas en månad tidigare än föregångarna S8 och S8 Plus.
Det är inte särskilt mycket känt om Snapdragon 845, men med lite flax lär vi alltså få veta mer redan i början av december.