-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
En bra lösning ska bli bättre
Toppanalytikern: 2019 års Iphone-modeller får uppgraderat Face ID
Den sällan felinformerade Apple-analytikern Ming Chi-Kuo hävdar att nästa års Iphone-modeller kommer att få en ny och förbättrad variant av Apples ansiktsinloggnings-teknologi Face ID.
Nej, det är väl förvisso inget direkt fel med Face ID. Lösningen fungerar i de flesta fall precis som den ska, och inte sällan till och med över förväntan. Men självfallet kan det som redan är bra också bli bättre. Och enligt den småtte legendariske Appple-analytikern Ming-Chi Kuo så vilar Apple ingalunda på sina lagrar när det gäller just Face ID. En ny och förbättrad variant kommer enligt Kuo att lanseras med 2019 års Iphone-enheter.
Snabbt och träffsäkert
En av de förbättringar som Apple kan tänkas implementera är en reducering av ljusstörningar från omgivningen, något som sannolikt skulle bidra till en högre träffsäkerhet. Dessutom finns förstås utrymme för att göra Face ID något snabbare, även om det redan idag är ett tämligen snabbt system. Enligt Kuo kommer den nya och förbättrade versionen av Face ID att vara aktuell på samtliga nya Iphone-modeller under nästa år. Så här tidiga uppgifter bör som alltid tas för vad de är, men är det någon som har ett gott facit när det gäller Apple-rykten så är det just Ming-Chi Kuo.