-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Twitters nya skepnad
Transformationen av Twitter har startat

Namnbytet kan dock visa sig vara aningen förhastat, då man inte verkar äga namnet på varumärket.
Efter den gångna helgens meddelande att Twitter ska förvandlas till X så har det arbetet nu inletts i och med att företaget har börjat byta ut logotyper, grafik med mera. Surfar man till domänen x.com så hamnar man nu på före detta Twitters webbplats.
Beslutet att göra om Twitter till X framstår allt mer som ett snabbt taget beslut från tjänstens ägare Elon Musk. Ett flertal anställda informerades om förändringen i lördags, det vill säga dagen innan Musk officiellt tillkännagav förändringen och mindre än tre dagar innan den började genomföras.
En annan intrikat detalj i det hela är att det inte är vare sig Elon Musk eller något av hans företag som äger det registrerade varumärket X - enligt amerikanska patent- och registreringsverket är det Microsoft som äger det varumärket. Resultatet av Musks planer på att förnya meddelandetjänsten kan med andra ord vara att överge ett etablerat varumärke för att istället använda ett annat företags registrerade varumärke.