-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
ARM-version dröjer
Windows 10 för mobilen visas 2015
Microsoft släppte nyligen testversion av Windows 10 för datorer. Mobilsystemet kommer först under nästa år.
Windows 10 blir det nya Microsoft-systemet för både datorer och mobiler. En viktig egenskap är att samma appar kommer att fungera på alla enheter, men själva systemet utvecklas specifikt för olika plattformar och arkitekturer.
Den testversion som Microsoft nu släppt fungerar på enheter med Intels x86-arkitektur – alltså vanliga laptops och stationära datorer. Mobiler och surfplattor, inklusive enheter som Surface RT och Surface 2, använder nästan uteslutande processorteknik från ARM och behöver därför en annan version av systemet.
Microsoft uppger att man gått ut tidigt med datorversionen för att få respons från företagsmarknaden för det fortsatta utvecklingsarbetet. Joe Belfiore, designchef för Microsofts kommande mobilsystem, skriver på twitter att en testutgåva av Windows 10 för ARM inte kommer att släppas förrän ”en bit inpå 2015”.