-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Responsiv design
Swedbanks internetbank blir mobilanpassad
För er som har Swedbank som bank och använder mer udda system än Ios eller Android kommer här goda nyheter.
Swedbank har lanserat en betaversion av internetbanken, med ny så kallad responsiv design. Det innebär att webbsidan anpassar sig efter hur stor skärm du har, och därmed fungerar i webbläsaren på såväl datorer som surfplattor och mobiler. Det blir därmed ett plattformsoberoende sätt att kunna göra bankärenden.
Swedbank har sedan länge appar till Ios och Android där man kan göra sina bankärenden, men sedan man lade ner sin mobila webbsida för ett och ett halvt år sedan har Windows Phone-användare fått använda en (visserligen riktigt bra) tredjepartsapp. För att inte tala om de som använder mobiler med ännu mer sällsynta operativsystem, såsom Blackberry OS.
Men från och med i morgon, den 4 februari, kan alltså den som vill använda betaversionen av den nya Internetbanken som funkar oavsett plattform och skärmstorlek. Enligt Swedbank innehåller den 85 procent av de mest använda tjänsterna och kommer att fyllas på med resten successivt.