-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
Consumer Preview släppt
Windows 8 närmar sig Windows Phone
Den senaste versionen av Windows visar tydligt att Microsoft vill avskaffa skillnaderna mellan olika Windows-versioner som körs på enheter med olika storlek.
Att gränssnittet i Windows 8 till stora delar har insperats av Windows Phone har redan framgått av de utvecklar-versionen som Microsoft har släppt av systemet. Nu har man presenterat en version av systemet som man kallar för Consumer Preview. Det är fortfarande en tidig version och allt fungerar inte som det kommer att göra i den färdiga versionen, men den ligger närmare den version och sk vara lättare att installera, även om man bör ha en viss datorvana för att göra det ocjh inte kan återgå till den Windows-version som man hade tidigare utan att göra en ominstallation.
Även om allt ska kunna styras genom att använda fingrarna på en pekskärm ska man i den nya versionen också kunna använda tangentbord och mus på en dator utan pekskärm.
Utseendemässigt har man dock distanserat sig ordentligt från det gamla Windows-gränssnittet och nu bygger det mesta på så kallade tiles, eller paneler, Förutom att vara stora och tydliga genvägar till funktioner och appar kan de också visa information som hämats från nätet eller visa vad statusen för olika funktioner.
Windows 8 ska inte bara kunna köras på datorer utan även på olika typer av bärbara enheter, bland annat surfplattor med Nvidias Tegra 3-processorer.
Om man vill prova själv går det att ladda ner en engelsk version av Consumer Preview här.