- 
                    
                            PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
 - 
                    
                            PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
 - 
                    
                            PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
 - 
                    
                            PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
 - 
                    
                            PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
 - 
                    
                            PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
 - 
                    
                            PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
 - 
                    
                            PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
 - 
                    
                            PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
 - 
                    
                            PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
 
Konst framför teknik
Krönika: När innovationen uteblir tar fantasin över
Få egenskaper i en mobiltelefon betyder så mycket som vad kameran kan. Det senaste året är det mer av tycke och smak än faktisk innovation som märks i uppgraderingarna.
Visst har vi sett tekniska framsteg på mobilkamerafronten. Mångdubbla antalet megapixel. Extrem zoom. Fantastiska förbättringar inom nattfoto. De kom dock alla för flera år sedan.
Även om Samsung i sin reklam för nya S22-serien pratar om att den tar episka nattbilder så är skillnaden mot förra årets S21-serie marginell. Det var ett tag sedan som mobiltelefonerna blev så bra på nattfoto som de är idag. Samma sak alltså med megapixel. Samsungs första sensor med 108 megapixel gjorde entré i en Xiaomi-telefon redan hösten 2019. Samsung 100x-zoom kom i S20 Ultra några månader senare. Jag minns själv hur jag stod på en takterass och förvånat upptäckte att jag kunde zooma in och se datorskärmen hos en granne som satt och jobbade på balkongen.
Tittar vi på Iphone så tycker jag Iphone 11 Pro var den mest påtagliga kamerauppdateringen på länge och Apple fortsätter ju som bekant med 12 megapixel även om det ryktas att årets bästa Iphone-modeller ska få huvudsensor på 48 megapixel.
I innovationens ställe har vi istället sett exempel på fantasi, eller kreativitet ska man kanske kalla det. Det har alltid funnits ett visst subjektivt element i bildbedömning. Vi tycker inte alla att samma bilder är de bästa. Det senaste året har däremot tillverkarna tagit det hela ytterligare ett steg. En av nyheterna i Iphone 13 var ju till exempel att du kunde välja mellan olika bildstilar. Mer mättnad, mindre kontrast och ändrade färgtoner mot det som anses vara standard. Även hos Samsung och Oneplus har vi lagt märke till utveckling i färg- och detaljåtergivning som mer har att göra med tycke och smak än är en följd av tekniska framsteg. Teknisk utveckling får för min del gärna gå hand i hand med möjligheter till ett mer konstnärligt uttryck.
        
        
    