-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Betatestare får första tjing
Android 6-uppdatering på gång till Xperia Z2/Z3
Sony har börjat skicka ut Android 6.0-uppdateringar till Xperia Z3, Z3 Compact och Z2.
Den färdiga versionen av uppdateringen till Android 6.0 Marshmallow har gått ut till de första exemplaren av Sony Xperia Z3, Xperia Z3 Compact och Xperia Z2 i den version som säljs i Sverige. Än så länge är det bara de som deltagit i betatestprogrammet som fått uppdateringen, men det måste rimligen innebära att den är nära förestående även för övriga användare.
Android 6.0-uppdateringen innebär framför allt att du får möjlighet att styra över enskilda behörigheter för appar. Appen frågar när den behöver en behörighet, i stället för som tidigare då du var tvungen att godkänna alla behörigheter på ett bräde för att ens få installera appen.
Du får också Androids nya strömsparfunktioner, men då dessa ersätter Sonys Stamina Mode blir skillnaden inte lika stor som för en del andra modeller. Bland Sonynyheterna finns Sonys nya kameraapp.
Någon här som fått uppdateringen till någon av dessa modeller? Skriv gärna och kommentera!
