-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Telefonlänk får fler funktioner
Använd mobilen som kamera i Windows

Microsoft satsar på att använda mobilen som webbkamera i Windows via operativsystemets app för mobiler.
Microsoft arbetar kontinuerligt med att bygga ut funktionaliteten i Telefonlänk, verktyget som kopplar ihop mobilen med Windows-datorn.
Nu har kodgrävare upptäckt spår som visar att Microsoft har planer på att expandera funktionaliteten ytterligare i kopplingen mellan Windows och Android-mobiler. I en uppdaterad version av appen Telefonlänk har man nämligen upptäckt spår som pekar på att Microsoft vill att man ska kunna använda mobilkameran som en webbkamera i Windows. Programkoden innehåller både textmeddelanden samt programmeringssträngar för att spela upp video. Dessutom nämns sådant som videoeffekter inklusive HDR, olika filter, stabilisering med mera i samband med videoreferenserna.
I sammanhanget ska det dessutom nämnas att Google har lagt till officiellt stöd för att använda Android-enheter som webbkamera på datorer som en del av Android 14.
Det finns inga indikationer på när funktionen kan komma att dyka upp, men tidigare har Microsoft presenterat nya Telefonlänk-funktioner samband med Samsung-lanseringar, så det kan eventuellt bli fråga om ett officiellt avtäckande i samband med lanseringen av Samsungs nya S-modeller i januari.