-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Från Kina till Indien
Apple uppges vilja flytta produktion från Kina

Allt mer av produktionen kan komma att lämna Kina för andra länder.
Det är publikationen Reuters som går ut med att Apple kan ha flyttat 25 procent av sin Iphone-tillverkning till Indien senast 2025. Detta enligt information från analytiker hos J.P.Morgan. Ett par av anledningarna uppges vara det allt mer spända politiska läget och de nedstängningar som covid-pandemin har orsakat.
Analytikerna förutspår att Apple kommer att flytta fem procent av Iphone 14-produktionen redan i år. Man räknar också med att 25 procent av alla Apple-produkter inklusive Mac, Ipad, Apple Watch och AirPods kommer att tillverkas utanför Kina jämfört med fem procent idag.
Apple har redan tidigare flyttat och gjort förändringar när det handlar om tillverkning av komponenter, och redan flyttat delas av sin produktion från Kina till länder som Indien, Vietnam, Malaysia och Japan. Man har även tittat på att ha en del av produktionen i Brasilien. Mycket av själva monteringen av Apple-produkter har dock utförts i Kina, men det är det som analytikerna nu tror kan komma att förändras.