-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
Masimo vann patenttvisten
Apple Watch säljstoppad i USA - Apple försöker nu kringgå patentdom
Försäljningen av Watch Series 9 och Ultra 2 stoppas av Apple i USA.
Det handlar om en långvarig dispyt mellan Apple och medicinteknikföretaget Masimo angående den sensorteknik som Apple Watch använder för syremätning i blodet. Nu har US International Trade Commission (ITC) slagit fast att Apple Watch gör intrång i Masimos patent, och ITC har nu utfärdat ett beslut som kan förbjuda Apple att importera Apple Watch i USA. Därmed bekräftar man domen från i januari, då man även där kom fram till att Apple gjorde intrång i Masimos patent.
Apple säger att ITC:s förbud endast påverkar försäljningen av Apple Watch Series 9 och Apple Watch Ultra 2 eftersom dessa enheter har funktioner för att mäta syrehalten i blodet. Den enklare Apple Watch SE, som saknar denna sensor, påverkas inte och kommer att finnas kvar till försäljning.
Apple meddelar att man kommer att överklaga domen.
Uppdatering
En talesperson för Apple har talat med publikationen Bloomberg och sagt att man arbetar med att förändra algoritmen för syremätning, och att man mjukvarumässigt ska kunna kringgå ITC:s beslut. Masimo säger däremot att det inte är tillräckligt att ändra mjukvaran, utan att det är själva hårdvaran som behöver förändras.