-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Från ord till handling
Apples M2-krets i prestandatest
Apples nya systemkrets har dykt upp i prestandatester.
På WWDC nyligen visade Apple upp en ny Macbook Air och en Macbook Pro som bägge använder den nya systemkretsen M2. Tack vare ytterligare två grafikkärnor och högre minnesbandbredd ska den enligt Apple inte enbart erbjuda bättre allmän prestanda utan även bättre grafikprestanda.
Nu har dock en Macbook Pro med den nya M2-kretsen dykt upp i Geekbench databas med resultat som pekar på en prestandaökning på drygt 18 procent jämfört med M1.
Klockfrekvensen på den testade kretsen ligger på 3,5 GHz jämfört med 3,2 GHz i föregångaren, och testerna för single-core ger M1 drygt 12 procent bättre prestanda och multi-core drygt 20 procent bättre.
Apple har ännu inte visar upp någon Ipad med M2-kretsen, men det ryktas om att det är under utveckling som ett led i att låta Ipad fungera som en form av bärbar dator tack vare de nya Stage Manager-funktionerna.
