-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Efter Transformer
Asus Eee Pad Slider till Sverige i höst
Asus följer upp den delbara surfplattan Transformer med Slider, en modell där tangentbordet skjuts fram vid behov.
De båda surfplattorna visades upp redan i början av året och nu står det klart att även Eee Pad Slider kommer att säljas på den svenska marknanden. Någon gång i höst ska man kunna köpa Slider för omkring 5000 kronor. Asus i Sverige uppger för Mobil.se att det kommer vara versionen med 32 gigabytes lagringsutrymme som ska säljas här.
I dagsläget kan man dock inte svara på om den kommer att ha inbyggt stöd för 3G-uppkoppling. Enligt obekräftade uppgifter planerar doc k Asus att börja sälja Slider utan 3G i ett antal länder under hösten och sedan släppa en 3g-variant i början av nästa år.
Slider har en Nvidia-processor med dual core. Operativsystemet är version 3.2 av Android och bland de förinstallerade apparna kan nämnas Polaris Office 3.0 med vars hjälp man ska kunna hantera dokument, kalkylblad och presentationer. Bland Asus egna appar finns MyNet och MyCloud som ger trådlös tillgång till den egna datorn och möjlighet att strömma mediafiler för uppspelning i andra enheter.
Kabel-anslutningar finns i form av usb- och mini-HDMI-portar.
Slider har en skärm som är 10 tum stor och upplösningen 1280x800 bildpunkter. På baksidan finns en 5-megapixelkamera och för videochattar kan man använda den framåtriktade 1,2-megapixelkameran.