-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
Svenskar på Kickstarter
CES: Vi kollar in XTZ:s DSP-hörlurar

Svenska XTZ har nyligen tagit sig igenom en framgångsrik runda på Kickstarter och gör sig redo att släppa hörluren Divine.
Världens första trådlösa hörlur med DSP är vad XTZ utlovar med Divine. Efter en framgångsrik runda på Kickstarter, där de som var med och backade projektet börjat få sina hörlurar, laddar det svenska företaget för en skarp lansering.
Vi fick möjlighet att prova lurarna under CES-mässan och kunde konstatera att de även utan DSP-appen (som inte var färdig vid testtillfället) handlar det om riktigt bra ljud i ett par hörlurar som kommer att landa på någonstans mellan 1500 och 2000 kronor i handeln. Även utan DSP-appen kör lurarna AptX-tekniken för att ge ännu bättre ljud trådlöst än vad Bluetooth normalt klarar av (en teknik som börjar bli allt vanligare i telefonen). XTZ lovar även rejält med batteritid, uppåt 14 timmar, även om de också erkänner att det är musiken som är i fokus och att headsetfunktionen inte riktigt fått samma mängd kärlek.
