-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Krönika
En ständigt återkommande fråga
Ska jag slå till nu, eller ska jag vänta på nästa modell?
Det är ju den evigt återkommande frågan när man ska investera i en ny mobiltelefon eller för den delen även andra teknikprylar. Just vid den här tiden på året är alltid svaret på den frågan ovanligt svävande, för det är inte särskilt långt kvar till den stora Mobile World Congress.
Ska man som mobiltillverkare göra en storslagen lansering av nya telefoner så är det onekligen här som man ska göra det. Det var här som Microsoft visade upp sitt nya operativsystem för mobiler, Windows Phone 7 förra året och det var här som Sony Ericsson vid samma tidpunkt visade upp hela X10-familjen med Mini och Mini Pro för första gången.
Risken ur tillverkarnas perspektiv att försvinna i mängden verkar uppenbar eftersom presskonferenserna och lanseringsevenemangen särskilt mässans första dag avlöser varandra. Det huvudsakliga syftet för tillverkarna som lanserar nya produkter i Barcelona är att visa upp dessa för sina
partners, då framförallt återförsäljare och operatörer. Det är alltså inte bara för att få mycket utrymme i pressen som tillverkarna presenterar sina
främsta modeller just här.
Mest av allt handlar det nog för mobiltillverkarnas chefer om att sitta i möte efter möte hela dagarna för att presentera sin modellportfölj för olika intressenter och sedan först på kvällen äta en eller annan tapas innan morgondagen bjuder på samma schema i repris.