-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Bättre appar
Google höjer kraven för Wear OS-appar

I oktober höjs kraven för att utvecklare ska få ha med sina appar i Play store, det är både presentation, funktionalitet och layout som påverkas.
Google har bestämt sig för att höja kraven på appar för Wear OS 3.0. Detta gör de genom att förnya sina riktlinjer med bland annat nya regler för hur apparna får presenteras med skärmavbildningar i Play store. Bland annat innehåller de nya riktlinjerna att utvecklare inte ska visa skärmavbildningar i Play store som inte är korrekta avbildningar av hur appen ser ut. Det får alltså bara vara bilder från den faktiska appen, ingen pålagd text eller andra saker som gör att användaren kan få en felaktig uppfattning om hur appen ser ut.
De uppdaterar även kraven kring notifikationer, layout och funktionalitet.
Bland annat har de krav på att text i apparna ska ha en storlek på minst 12p. De kräver också att apparna fungerar som "förväntat" eller som de beskrivs i Play store. Om appen dessutom är identifierad som en ensamstående app så får den inte kräva att du installerar en app även på telefonen för att den ska fungera.
De uppdaterade reglerna ska börja gälla den 13 oktober.