-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
Jobbannons avslöjar
Google Home med pekskärm tycks vara på gång
Google har publicerat en jobbannons på Linkedin som skvallrar om att man har planer på en kommande version av sin AI-högtalare Google Home med pekskärm. Det hela vore naturligtvis allt annat än långsökt, då största konkurrenten Amazon redan har just en sådan produkt.
Amazon släppte för en tid sedan en version av sin AI-högtalare Echo med suffixet Show. I korthet handlar det om en Amazon Echo med en ny formfaktor och en pekskärm på frontstycket. Med tanke på att Amazon än så länge är Googles enda riktigt starka konkurrent i segmentet AI-högtalare, så vore det väl därför lite förvånande om inte Google gick i liknande tankar. Och det gör man, åtminstone att döma av en färsk jobbannons som Google lagt ut på det sociala yrkesnätverket Linkedin. Det är till Google Home-divisionen man söker en hårdvaruingenjör som kan ta fram ”kompletta pekskärmslösningar”.
Drog nyligen in Youtube
En annan faktor som pekar på att Google rimligen borde ha en enhet liknande Echo Show på gång är att man nyligen drog in stödet för sin streamingtjänst Youtube på just Echo Show. Detta med hänvisning till att man inte tycker att Echo Show ger en tillräckligt bra användarupplevelse. Många experter har dock spekularat i att det snarare handlar om att Google vill ha ett eget exklusivt trumfkort när man lanserar en eventuell utmanare till Echo Show, något som förstås är tänkbart. Google har inte gått ut med någon officiell information om att en Home-enhet med pekskärm skulle vara på väg, men för en tid sedan kom obekräftade rykten om att en sådan enhet är under utveckling och internt går under namnet Quartz.