-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Nest Aware i Google One
Google One kan få fler bonusfunktioner

Säkerhetssystemet Nest Aware kan bli en del av Google One.
Från början var Google One ett sätt att skaffa sig mer lagringsutrymme för sina Google-tjänster, men har växt bed allehanda bonusfunktioner som fler funktioner i Google Foto, VPN-tjänst, darknetbevakning med mera.
Nu har kodgrävare upptäckt tecken på att Google kan komma att göra Nest Aware, abonnemanget för Googles övervakningskameror och övrig säkerhetsutrustning, till en del av Google One. Den eventuella sammanslagningen har väckt spekulationer om att både grundversionen och Plus-versionen kan bli en del av Google One-abonnemanget, men att Plus-versionen kan komma att medföra en extra kostnad.
Den nya upptäckten kommer i samband med att Google presenterat det nya Google One-abonnemanget Google One AI Premium som utöver övriga funktioner även omfattar tillgång till den utbyggda versionen av Google AI-verktyg Gemini.