-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
Efter försäljningen
Honor kan få använda Snapdragon 888 i nästa flaggskepp

Efter att ha sålts av Huawei är Honor nu fria att handla med Qualcomm och får använda Googles tjänster till sina kommande modeller.
För inte speciellt länge sedan avslöjades att Huawei skulle sälja sitt Honor-varumärke till ett konsortium baserat i Shenzhen i Kina. Det tog heller inte lång tid innan rykten började flyga runt om att de skulle lansera en flaggskeppsmodell med det nyligen lanserade Qualcomm Snapdragon 888. Enligt källor ska Honor och Qualcomm ha diskuterat möjligheterna till detta och Honor sägs vara optimistiska om att de kommer att sluta ett avtal.
Honors VD, Zhao Ming, har sagt att de siktar på att bli den största tillverkaren av smartphones på den kinesiska marknaden. Huruvida Honor kommer att hamna på samma lista som Huawei, dvs inte få handla med amerikanska tillverkare återstår att se, men för tillfället kan Honor fritt använda Qualcomms chipset och Googles tjänster.