-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
Tunna vikbara Honor
Honor lanserar vikbara Magic V2 i Europa

I september presenterade Honor sin tunna Magic V2, nu kommer den till Europa.
Det var på IFA-mässan i Berlin i september 2023 som Honor presenterade sin vikbara Magic V2. En av de mest uppmärksammade egenskaperna hos modellen var tjockleken - 9,9 millimeter i hopfällt läge och 4,7 millimeter utvikt läge. Detta att jämföra med Googles Pixel Fold på 12,1 millimeter, Xiaomi Mix Fold 2 på 11,2 millimeter och Samsung Galaxy Z Fold 5 på 13,4 millimeter.
Nu har Honor lanserat Honor Magic V2 i Europa i färgerna lila och svart, och modellen med 16 gigabyte arbetsminne och 512 gigabyte lagring har en prislapp på 1999 euro. Något officiellt svenskt pris har inte dykt upp ännu.
Den vikbara oled-skärmen mäter 7,92 tum och mobilen är certifierad för att klara av 400000 vikningar, vilket enligt Honor ska motsvara en normal användningstid på cirka tio år. Den drivs av en Snapdragon 8 Gen 2 med ett batteri på 5000 mAh.