-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
HTC Sense får nytt utseende
HTC:s kommande modell med arbetsnamnet Espresso fortsätter att dyka upp i olika sammanhang. Nu finns bilder på en ny variant av gränssnittet Sense som sägs komma från Espresso.
För ett par veckor sedan verkade det som att Espresso var en uppgraderad uppföljare till HTC:s nuvarande Android-modell Hero. Den största skillnaden uppgavs vara att den skulle ha ett utdragbart qwerty-tangenbord, något som framgick av en xml-fil som läckt ut med egenskaper hos en ännu ej lanserade modell från HTC.
Nu har det också publicerats skärmbilder som uppges komma från en tidig version av Espresso och som sägs visa nästa version av tillverkarens eget gränssnitt Sense. Gränssnittet används både i Android- och Windows-mobiler men på bilderna som webbplatsen hdblog.it kommit över är det fråga om Android-versionen.
Bland förändringarna kan noteras att man alltid har tillgång till en snabbknapp för kontakter i skärmens nederkant. Skärmbilderna ger dock ingen ytterligare information när det gäller vilka möjligheter som finns när det gäller att mata in text på den nya modellen.