-
PLUS
Tips och tricks: 8 smarta knep för Huaweis smarta klockor
-
PLUS
Krönika: Billiga mobiler är inte dåliga
-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
Prispressade
Huawei släpper hörlurarna Freebuds 4i – snart i butik för under 1000 kr

Dubbla mikrofoner och snabbladdning i Huaweis nya modell av Freebuds.
Huawei har presenterat sina senaste Freebuds-lurar med modellbeteckningen 4i med aktiv brusreducering där varje öronsnäcka har två utåtriktade mikrofoner för att kunna skapa en så effektiv brusreducering som möjligt. De har dessutom ett så kallat "Awareness-läge" där ett tryck på en av hörsnäckorna släpper igenom ljud från omgivningen om du till exempel behöver lyssna på information i hlgtalarutrop eller liknande.
Varje snäcka har ett 10 millimeter stort dynamiskt element, och batterierna uppges räcka till tio timmars oavbrutet lyssnande utan brusreducering och 7,5 timmar med brusreducering. Med laddfodralet blir det 20 timmar batteritid och snabbladdning gör att det räcker med tio minuters laddning för att få fyra timmars lyssningstid. Fodralet laddas via usb-c.
Freebuds 4i använder Bluetooth 5.2 och kommer att finnas i tre färger - svart, vitt och rött - och det medföljer tre olika storlekar på örontopparna.
Hörlurarna ska finnas att köpa i Sverige den 5 april och prislappen landar på 990 kronor.