-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Utvecklare rasar mot fototjänsten
Instagram blockerar tredjeparts-app
Instagram raderar och blockerar bilder som Windows Phone-användare laddar upp till fototjänsten via tredjeparts-appen Instance, uppger utvecklaren Daniel Gray.
Instagram är lite av ett sorgebarn för Windows Phone. Till skillnad från exempelvis Vine och Flipboard har utvecklarna bakom den populära fotoappen i nuläget nämligen inga planer på att släppa en Windows Phone-version av den omåttligt populära fotoappen.
Nokia har försökt pressa Facebook till att bygga en Instagramapp för Windows Phone genom att starta fotokampanjen #2InstaWithLove, men än så länge har WP-användarna fått nöja sig med tredjeparts-appar.
En av dessa inofficiella Instagramappar är Instance, där användare tidigare har kunnat ladda upp och ta del av sitt Instagramflöde. Men nu kommer uppgifter om att Instance-användare har blockerats från Instagram.
"Instagram har små spioner"
I en tweet skriver Daniel Gray, utvecklaren bakom Instance, att Instagram "har små spioner som håller reda på varje Windows Phone-användare och raderar deras bilder efter uppladdning".
Evidently Instagram has little spies that watch every @WindowsPhone user and deletes their images after uploading. #onlythingicanthinkof
— Daniel Gary (@danielgary) July 30, 2013
Enligt sajten The Verge har bilder som deras reportrar har laddat upp via Instance mystiskt försvunnit från Instagramflödena.
Mobil har testat att ladda upp bilder via Instance, men dessa går sedan att hitta varken i bildflöden i app-versionen av tjänsten eller på Instagrams websida.