-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Bättre spelande på Iphone
Ios 17 kan få inbyggt spelläge

En funktion från senaste Mac OS kan vara på väg till kommande Ios 17.
En av de nya funktionerna i macOS Sonoma är det som kallas för Game Mode, en funktion som automatiskt anpassar datorns systeminställningar för att öka prestandan när användaren spelar ett spel. För tillfället är det här en funktion som bara finns till Mac-datorer, men nu verkar det som att Game Mode även kan komma att dyka upp i kommande Ios 17.
Det är i den nyligen släppta Ios 17 beta 4, som nyligen blev tillgänglig för utvecklare, som det har upptäckts programkod som pekar på att Apple experimenterar med Game Mode för både Ios och Ipad OS.
Apple har aldrig själva sagt något om planer på att introducera Game Mode på vare sig Ios eller Ipad OS så det kan handla om ett rent experiment som aldrig kommer att lanseras, men Apple har varit intresserade av att försöka få främst Iphone att bli mer populär för spelande, där ett spelläge kan vara ett första steg på vägen.