-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Musikbråk
Jay Z har en beef med Schibsted över Tidal

Rapparen Jay Z vill ha tillbaka en del av sin Tidal-investering eftersom han anser att Schibsted har vilselett honom.
Musiktjänsten Tidal köptes av Jay Z för 56 miljoner dollar. Nu stämmer rapparen den tidigare ägaren, det norska mediehuset Schibsted ASA. Schibsted, som bland annat äger Svenska Dagbladet och Aftonbladet, ska ha uppgett att Tidal hade fler prenumeranter än vad som egentligen var fallet.
”Det blev tydligt efter att vi tog över Tidal och gjorde vår egen revision att det totala antalet prenumeranter i verkligheten var långt färre än de 540000 som uppgavs till oss av den förra ägaren.”, skriver Tidal i ett e-postbrev till Bloomberg.
Enligt Bloomberg ska Jay-Z försöka att få tillbaka en del av pengarna som han investerade i Tidal-köpet.
”Vi motsäger oss anklagelserna i brevet och alla eventuella fodringar. Vi vill poängtera att företaget var börsnoterat, med allt som det innebär när det kommer till transparens av den finansiella rapporteringen.”, säger Anders Rikter, talesperson för Schibsted.
Tidal har i dagsläget över 3 miljoner betalande abonnenter. Konkurrenterna Spotify och Apple Music har 30 miljoner respektive 11 miljoner betalande abonnenter.