-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
Mer än bara mobiler
Källkod avslöjar Microsofts lanseringar
Taggar i källkoden till Microsofts presslanseringssida avslöjar att det blir telefoner och mer därtill.
Microsoft har kallat till ett pressevent i New York den 6 oktober, då man väntas visa upp de nya toppmodellerna med Windows 10 Mobile. Men det har också spekulerats i att andra produkter kommer att visas upp.
Nu har de uppmärksam användare granskat källkoden till webbsajten för lanseringseventet, och hittat följande nyckelord: “Windows 10 devices, Windows devices, Microsoft Band, Microsoft Surface, Lumia, Live Stream Windows announcement, Windows Phone”.
Med andra ord är det högst troligt att någon produkt i Surface-serien, tanske Surface Pro 4, och Microsoft Band 2 kommer att visas upp utöver mobiler.
Det får anses vara nästan säkerställt att två toppmodeller med Windows 10, en större och en mindre, kommer att visas upp. Enligt förhandsryktet kommer det att heta Lumia 950 och 950 XL, men ärligt talat, är det inte läge för Microsoft att släppa Nokias katalognummertänk när det gäller att döpa mobiler nu?
