-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Mer än bara mobiler
Källkod avslöjar Microsofts lanseringar
Taggar i källkoden till Microsofts presslanseringssida avslöjar att det blir telefoner och mer därtill.
Microsoft har kallat till ett pressevent i New York den 6 oktober, då man väntas visa upp de nya toppmodellerna med Windows 10 Mobile. Men det har också spekulerats i att andra produkter kommer att visas upp.
Nu har de uppmärksam användare granskat källkoden till webbsajten för lanseringseventet, och hittat följande nyckelord: “Windows 10 devices, Windows devices, Microsoft Band, Microsoft Surface, Lumia, Live Stream Windows announcement, Windows Phone”.
Med andra ord är det högst troligt att någon produkt i Surface-serien, tanske Surface Pro 4, och Microsoft Band 2 kommer att visas upp utöver mobiler.
Det får anses vara nästan säkerställt att två toppmodeller med Windows 10, en större och en mindre, kommer att visas upp. Enligt förhandsryktet kommer det att heta Lumia 950 och 950 XL, men ärligt talat, är det inte läge för Microsoft att släppa Nokias katalognummertänk när det gäller att döpa mobiler nu?
