-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
Handsken är kastad
Kampen om Qualcomms kommande Snapdragon
Samsung och TSMC ställs mot varandra om att tillverka Snapdragon på 2nm.
Qualcomm uppges ha kommit så långt att man har börjat intressera sig för prototyper av vad som förväntas bli Snapdragon 8 Gen 5 som förväntas börja massproduceras under 2025.
Just tillverkningen har blivit extra aktuell just nu då publikationen EtNews uppger att Qualcomm har kontaktat både Samsung och TSMC angående att tillverka prototyper som baserar sig på företagets 2nm-arkitektur. Avsikten uppges vara att se vilket av företagen som kan producera de bästa prototyperna, bland annat i fråga om prestanda och energieffektivitet, och därmed också kan komma att få uppdraget att stå för den kommande massproduktionen.
Processen att ta fram prototyperna kan komma att ta mellan sex månader och ett år.
Både TSMC och Samsung har redan tidigare sagt sig ha detaljerade planer för utveckling av 2nm-kretsar under 2025, vilket i så fall ligger i linje med en eventuell produktion av kretsarna som förmodas gå under namnet Snapdragon 8 Gen 5.